مدار چاپی - سفارش و ساخت مدار چاپی | آریا مدار ارجمند
فیبر مدار چاپی
امتیاز دهید :

فیبر مدار چاپی

فیبر مدار چاپی یکی از عوامل تاثیرگذار در محاسبه قیمت برد مدار چاپی جنس و کیفیت آنهاست که در همین راستا بارها واژه نیمه رساناها Semiconductor را می شنویم بنابراین بر آن شدیم که این بخش از وبسایت آریا مدار ارجمند را به این موضوع اختصاص بدهیم و سپس به معرفی انواع فیبر مدار چاپی بپردازیم. نیمه رسانا یا نیم رساناها مانند سیلیکون با شکاف انرژی متوسط، به راحتی می توانند رسانای نسبتاً خوبی باشند. همانطور که شاید از دروس شیمی دبیرستان به خاطر داشته باشید سیلیکون دارای ظرفیت چهار، مشابه کربن، ژرمانیوم و قلع است. اگر عنصری مانند فسفر یا آرسنیک، با ظرفیت 5، به نحوی در کریستال سیلیکون قرار داده شود، مکانیک کوانتومی پیش بینی می کند که ظرفیت بقیه بلورها را به خود اختصاص خواهد داد، بنابراین فقط باعث می شود 4 پیوند به اتمهای سی اطراف متصل شوند. درواقع یک الکترون اضافی در پوسته بیرونی خود می گذارد که در هیچ پیوندی استفاده نمی شود بنابراین به راحتی حذف می شود.
اتم های فسفر یا آرسنیک دارای سطوحی از انرژی درون باندهای Si هستند. مقدار کمی از انرژی موجود در دمای معتدل یک اتاق کافی‌ست تا برخی از الکترون های اضافی آنها را به نوارهای رسانایی متصل کند درست جایی که میدان الکتریکی افقی می تواند باعث حرکت آنها در کریستال شود. تا زمانی که نوارهای رسانا به صورت 100% پر نشده باشند، متریال آن موقع به رسانا تبدیل می شود.
باید بدانید که برای تبدیل یک عایق نسبتاً خوب به یک رسانای نسبتاً خوب، فقط به حدود 0.0001٪ ("یک قسمت در میلیون") فسفر یا آرسنیک در Si نیاز است. در اینجا می توان گفت که فسفر یا آرسنیک دونرها یا اهداکنندگان در نیمه رساناها به شمار می روند. به عمل قرار دادن کمی از دونرها در نیمه هادی های ذاتی در جوامع بین المللی دوپینگ doping گفته می شود.
موارد یادشده می تواند به درک بهتر انواع فیبر مدار چاپی که مستقیما با هزینه سفارش بردهای مدار چاپی تاثیرگذار هستند، مفید باشد. با این مقدمه نگاهی خواهیم داشت بر انواع فیبر مدار چاپی.
فیبر مدار چاپی را می توان به سه دسته اصلی یک لایه، دو لایه یا چند لایه تقسیم کرد به عبارتی دیگر فیبر یک لایه دارای یک لایه مس است و ارتباطی که بین پایه های مدار وجود دارد در یک سمت است و سایر المان ها در سمت دیگر؛ بنابراین در فیبرهای دولایه از 2 لایه مس استفاده می گردد اما در رابطه با چندلایه ها باید گفت که از تکنولوژی های بروز در ساخت آنها استفاده می گردد و ساخت و تهیه آنها پیچیده تر است.
زمانی که از برد مدار چاپی صحبت می کنیم منظور مجموعه ای از قطعات است که روی صفحات فیبری یک یا چندلایه پیاده سازی شده اند و در نهایت در سیستم های الکترونیکی از آنها استفاده می گردد. بردها را از جنس های متنوعی تهیه می کنند که شناخته شده ترین آنها عبارت اند از تفلون، فایبر و راجرز اما انواع دیگری هم دارد با این وجود همه بردها با ضخامتی بین 0و2 تا 3و2 میلی متر تولید می گردند. شرکت آریا مدار ارجمند برای ساخت و طراحی این مدارها از دستگاه های به روز مطابق با استانداردهای جهانی و نرم افزارهای دقیقی چون آلتیوم دیزاینر استفاده می نماید که در قسمت های پیشین بررسی های تخصصی آریامدار به آن پرداخته ایم.

نیمه رسانا

انواع فیبر مدار چاپی

فیبرهای مدار چاپی از متریال های متنوعی ساخته می شوند که با آنها آشنا می شویم.

فیبر مدار چاپی فایبر گلاس

این نوع فیبر ترکیبی از کامپوزیت با الیاف شیشه و پلیمر می باشد که ماده اصلی کامپوزیت است و از سایر متریال ها مانند پشم شیشه برای زمینه استفاده می گردد. مزیت این فیبر تحمل دمای بالاست و آن را قوی تر از فیبرهای فنولی می دانند که در ادامه با آن آشنا خواهیم شد. از دیگر مزایای این نوع فیبر دیده شدن پایه هاست که سبب تعمیر سریع تر و ساخت آسان تر آن می گردد. لازم به ذکر است که متریال های مرغوب و مزایای این کالا سبب شده که قیمت آن کمی بالا باشد و در تجهیزات گران قیمت تر از آن استفاده شوید.

انواع فیبر مدار چاپی

فیبر مدار چاپی راجرز

راجرز از دیگر فیبرهای پرکابرد در صنعت ساخت مدار چاپی است که به خاطر نازکی و دی الکتریک زیاد آن را می شناسیم. راجرز در حقیقت نام شرکت تولید کننده این فیبرهاست و فیبرها را با استفاده از مواد تشکیل دهنده بسیار متنوع و خصوصیات مختلف عرضه می نماید. نباید از یاد برد که این امکان وجود دارد که در بردهای مدار چاپی چندلایه این امکان هست که لایه ها از مواد مختلفی ساخته شده باشند.

فیبر مدار چاپی راجرز

فیبر مدار چاپی فنولیک

در ساخت این نوع فیبرها از لایه های کاغذ در محلول فنل (یک نوع الکل نوع سوم) ساخته می شود. رنگ این نوع از فیبرها محدود به زرد یا قهوه ای و طلایی است و به راحتی قابل تشحیص هستند. از مزیت های مهم این نوع فیبر می توان به آسانی در سوراخ شدن اشاره کرد. از سوی دیگر از فیبر فنولیک در دستگاه های گران استفاده نمی کنند زیرا لایه های مس آن در محیط با حرارت بالا یا حرارت ایجاد شده توسط هویه جدا می گردد. بد نیست بدانید که استاندارد این نوع فیبرها با ضخامت ض یا یک و نیم یا حداکثر 2 میلی متر تولید می گردند. فیبر مدار چاپی فنولیک

فیبر مدار چاپی آلومینیومی

در ساخت این نوع فیبرها از یک لایه رسانای حرارتی دیالکتریک در میان آلومینیوم و فویل مس استفاده می شود و حرارت را از سطح مدار چاپی به سطح یا سطوح زیری منتقل می نماید. به بیان دیگر از این نوع فیبر در بردهایی که حرارت زیاد ایجاد می کنند استفاده می شود و جزو فیبرهای پرکاربرد به شمار می آید.

فیبر مدار چاپی آلومینیومی
تیم آریا مدار ارجمند این امکان را برای شما فراهم کرد تا بتوانید بر اساس نیاز متریال فیبر مدار چاپی و سایز ویژگی های مورد نظر خود را درج نموده و سفارش خود را ثبت کنید تا درست به همان کالای مورد نظر دست یابید. در صورت نیاز می توانید از مشاوره رایگان نیز بهره مند شوید و فقط کافی‌ست که با شماره تلفن های مندرج در وب سایت تماس حاصل نمایید.

 

 


آخرین مقالات