مدار چاپی - سفارش و ساخت مدار چاپی | آریا مدار ارجمند
برق و الکترونیک
امتیاز دهید :

برق و الکترونیک

شرکت آریا مدار ارجمند یکی از فعالان برتر حوزه برق و الکترونیک کشور به شمار می رود لذا لازم دانستیم در این بخش از وبسایت بیشتر با این حوزه تحصیلی و کاری آشنا شویم. پیش از آن که به صورت جزئی وارد بحث شویم توصیه می کنیم که برای آشنایی بیشتر با کسب و کار آریا مدار ارجمند که با تمرکز بر روی طراحی مدار و ساخت برد در حال انجام است از صفحه درباره شرکت آریا مدار ارجمند دیدن نمایید.

مهندسی الکترونیک

مهندسی برق و الکترونیک، شاخه‌ای از مهندسی است که به کاربردهای عملی برق در تمام اشکال آن، از جمله در زمینه الکترونیک مربوط می‌شود. مهندسی الکترونیک شاخه‌ای از مهندسی برق است که با موضوعاتی مانند طیف های الکترومغناطیسی و کاربرد وسایل الکترونیکی مانند مدارهای مجتمع و ترانزیستورها مرتبط است.
در عمل مهندسی، تمایز بین مهندسی برق و الکترونیک معمولاً بر اساس قدرت نسبی جریان های الکتریکی مورد استفاده است. از این نظر، مهندسی برق شاخه‌ای است که با «جریان سنگین» یا به عبارتی نور الکتریکی و سیستم‌ها و دستگاه‌های قدرت سروکار دارد، در حالی که مهندسی الکترونیک با کاربردهای «جریان نور» مانند ارتباطات تلفنی و رادیویی، رایانه‌ها، رادار و خودکار. البته باید توجه داشت که تمایز بین رشته ها با پیشرفت فنی و گسترش جامعه جهانی کمتر شده است. به عنوان مثال، در انتقال برق با ولتاژ بالا، آرایه های بزرگی از دستگاه های الکترونیکی برای تبدیل جریان خط انتقال در سطوح توان ده ها مگاوات استفاده می شود. علاوه بر این، در تنظیم و کنترل سیستم های قدرت به هم پیوسته، از رایانه های الکترونیکی برای محاسبه نیازها با سرعت و دقت بسیار بیشتری نسبت به روش های دستی استفاده می شود با این حساب برق و الکترونیک همواره تکمیل کننده یکدیگر هستند.
مهندسی الکترونیک یا مهندسی الکترونیک شکلی از مهندسی است که با مدارهای الکترونیکی، دستگاه ها و تجهیزات و سیستم هایی که از آنها استفاده می کنند، مرتبط است. افراد بسیاری در زمینه مهندسی الکترونیک در حال کار هستند و مشاغل خود را بسیار جذاب می دانند و چالش هایی که پیش روی آنها قرار می دهد را جالب می دانند بنابراین در صورتی که علاقمند به ورود به بازار تحصیل یا کار در این رشته هستید باید بدانید که با علم آسانی سروکار نخواهید داشت. از دید ما در مهندسی الکترونیک همه چیز علم خلاقیت است. کل حوزه مهندسی مربوط به طراحی، ساخت، اجرا و خدمات رسانی به چیزهایی است که مردم به آن نیاز دارند را باید به بهترین شکل ممکن طراحی کرده و ساخت.

برق و الکترونیک

گرایش های مهندسی برق و الکترونیک

بزرگترین شاخه از شاخه های تخصصی مهندسی برق، شاخه مربوط به کامپیوتر الکترونیکی، در طول جنگ جهانی دوم معرفی شد. رشته علوم و مهندسی کامپیوتر اعضای بسیاری از رشته های خارج از الکترونیک، به ویژه منطق دانان، زبان شناسان و ریاضیدانان کاربردی را به خود جذب کرده است.
یکی دیگر از زمینه های بسیار بزرگ مربوط به نور و برق و کاربردهای آنهاست. تخصص‌های این حوزه شامل طراحی، ساخت و استفاده از توربین‌ها، ژنراتورها، خطوط انتقال، ترانسفورماتورها، موتورها، سیستم‌های روشنایی و لوازم خانگی و مسائلی از این دست است. در ایران اگر بخواهیم بر اساس استاندارد دانشگاه ها شاخه های مهندسی برق را برشماریم به این شرح می شوند:

گرایش سیستم های انرژی الکتریکی

گرایش الکترونیک
گرایش کنترل
گرایش مخابرات
گرایش سیستم های دیجیتال
گرایش بیوالکتریک

با گسترش دانشگاه ها و سازمان های خصوصی اگر گرایش دیگری را لازم می دانید که در این بخش به آن اشاره شود لطفا در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید و اگر در این رشته ها تحصیل نموده اید، بیان کنید که از بازار کار آن راضی هستید یا خیر؟

گرایش های برق و الکترونیک

تاریخچه برق و الکترونیک

نگاه گذرایی خواهیم داشت به تاریخ و پیشینه برق و الکترونیک و رشته مهندسی مرتبط با آن. پدیده های الکتریکی در اوایل قرن هفدهم توجه متفکران اروپایی را به خود جلب کردند. از برجسته ترین پیشگامان می توان به لودویگ ویلهلم گیلبرت و گئورگ سیمون اهم از آلمان، هانس کریستین اورستد از دانمارک، آندره ماری آمپر از فرانسه، الساندرو ولتا از ایتالیا، جوزف هنری از ایالات متحده و مایکل فارادی از انگلیس اشاره کرد. ممکن است گفته شود مهندسی برق به عنوان یک رشته در سال 1864 زمانی که فیزیکدان اسکاتلندی جیمز کلرک ماکسول قوانین اساسی الکتریسیته را به شکل ریاضی خلاصه کرد و نشان داد که تابش انرژی الکترومغناطیسی در فضا با سرعت نور حرکت می کند، ظهور کرد. بنابراین، نور به خودی خود یک موج الکترومغناطیسی نشان داده شد و ماکسول پیش بینی کرد که چنین امواجی می توانند به طور مصنوعی تولید شوند. در سال 1887، هاینریش هرتز، فیزیکدان آلمانی، پیش بینی ماکسول را با تولید تجربی امواج رادیویی عملی کرد.
اولین کاربرد عملی الکتریسیته تلگراف بود که توسط ساموئل مورس در سال 1837 انجام شد از دیگر رخدادهای مهم می توان به اختراع تلفن (1876) توسط الکساندر گراهام بل و لامپ رشته ای (1878) توسط توماس ادیسون اشاره کرد. این دستگاه‌ها و اولین نیروگاه تولید مرکزی ادیسون، در شهر نیویورک (1882)، تقاضای زیادی برای استخدام افرادی ایجاد کرد که برای کار با برق آموزش دیده بودند.
کشف گسیل ترمیونی یا "اثر ادیسون"، اولین مشاهده جریان در فضا بود. هندریک آنتون لورنتز از هلند نظریه بار الکتریکی الکترونی را در سال 1892 بیان کرد و در سال 1897 جی. تامسون به انگلستان نشان داد که گسیل ترمیونی در واقع توسط ذرات باردار منفی (الکترون) ایجاد می شود. این موضوع منجر به کارهای گولیلمو مارکونی ایتالیایی، لی د فورست از ایالات متحده و بسیاری دیگر شد که پایه های مهندسی رادیو را بنا نهادند. در سال 1930 واژه الکترونیک برای استفاده از رادیو و کاربردهای صنعتی لوله های الکترونی معرفی شد. از سال 1947، زمانی که ترانزیستور توسط جان باردین، والتر اچ. براتین و ویلیام بی شاکلی اختراع شد، مهندسی الکترونیک تحت تسلط کاربرد وسایل الکترونیکی حالت جامد مانند ترانزیستور، دیود نیمه هادی و مدار مجتمع قرار گرفت.

شما می توانید برای کسب اطلاعات کامل تر در این حوزه به صفحه دانش الکترونیک مراجعه نمایید.

تاریخچه برق و الکترونیک


آخرین مقالات