مدار چاپی - سفارش و ساخت مدار چاپی | آریا مدار ارجمند
Inner Banner
امتیاز دهید :

بررسی عملکرد پی سی بی های مس ضخیم

پی سی بی PCB یکی از انواع قطعاتی است که در سیستم های الکترونیکی به ویژه سیستم های الکترونیکی که دارای ولتاژ پایین هستند، مورد استفاده قرار می گیرند. پی بی سی های مس ضخیم، از انواع پی سی بی هایی هستند که با خصوصیات خاصی به تولید می رسند. توصیه می کنیم برای اطلاع از جزئیات بیشتر این محصولات، در ادامه با ما تیم آریا مدار ارجمند باشید.

پی سی بی های مس ضخیم

پی سی بی های مس ضخیم در سیستم ها و دستگاه های الکترونیکی که دارای ولتاژ پایین می باشند، استفاده می شوند. پی سی بی ها بیشتر در دستگاه هایی با قدرت بالا و شبکه هایی که دارای رسانایی الکتریکی با چگالی جریان بالا می باشند، استفاده می شوند.

 

پی سی بی های مس ضخیم

ویژگی های مختلف برد مدار چاپی

پی سی بی های مس ضخیم یکی از انواع ابزارهایی هستند که در دستگاه های الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرند. با توجه به کارایی خاص آن ها، این محصولات دارای ویژگی های مختلفی می باشند که در ادامه به آن ها اشاره می کنیم.

• این محصولات دارای ضخامت فویل مسی بالایی می باشند.
• ضخامت فویل های مسی پی سی بی ها، به بیش از 105 میکرومتر و یا حتی بیشتر می رسد.

 

ویژگی  های مختلف برد مدار چاپی

نکات مهم درباره PCB

PCB که با مس ضخیم ساخته می شوند، دارای مزیت های مختلف و اصول طراحی خاصی می باشند. در ادامه قصد داریم اطلاعات کلی که به شما برای طراحی و تولید صحیح پی سی بی ها کمک می کنند، اشاره کنیم.

کاربردهای مختلف برد مدار چاپی مس ضخیم

پی سی بی های مس ضخیم می توانند یک لایه، دو لایه و یا چند لایه باشند. در حال حاضر، پی سی بی هایی که در نوع تابلوهای مدار به تولید می رسند، در بررسی منبع تغذیه، مدیریت و سیستم های توزیع استفاده می شوند. این محصولات می توانند در صنایع هوا فضا و یا نظامی استفاده شوند. از جمله کاربردهای مختلف دیگری که برای پی سی بی های مس ضخیم وجود دارند، می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 

• تولید تجهیزات جوشکاری
• صفحات انرژی خورشیدی
• انواع واحدهای منبع تغذیه
• آداپتور و مبدل های قدرتمند
• مهندسی برق
• صنایع خودروسازی
• صنایع راه آهن

 

PCB

مزیت های پی سی بی های ضخیم مسی

با توجه به اینکه این نوع پی سی بی ها دارای کاربردهای مختلف می باشند و به صورت خاص به تولید می رسند، مزیت های خاصی را از آن خود کرده اند. از جمله مزیت های پی سی بی های ضخیم مسی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• دارای رسانای حرارتی و الکتریکی بسیار عالی
• بهبود انتقال حرارت در طول و روی پی سی بی
• کاهش اختلالات ناشی از حرارت نامناسب پی سی بی ها
• افزایش مقاومت حرارتی و ظرفیت حمل جریان در مدارهای چاپی
• افزایش قابلیت اطمینان دستگاه هایی که در محیط های سخت کار و در دمای بالا می کنند.
• افزایش مقاومت مکانیکی نقاط تماس

 

مزیت های پی سی بی های ضخیم مسی

ترانسفورماتور مسطح مینیاتوری و کاربرد PCB در آن

ترانسفورماتورهای مسطح مینیاتوری یکی از کاربردهای پی سی بی های مس ضخیم می باشند. این نوع ترانسفورماتورها، سیم پیچ ها بر روی صفحه پی سی بی به عنوان مسیرهایی که به شکل سیم پیچ هستند، ساخته می شوند.
سیم پیچ ها در اطراف برش های که در کنار هسته هستند چیده شده اند و گیره های فلزی باعث محکم شدن آن ها شده است. یکی از مزیت های این نوع ترانسفورماتورها این است که با ایجاد آرایش مسطح بر روی سیم پیچ ها، از خنک شدن ترانسفورماتورها جلوگیری می کند. به همین خاطر، می تواند باعث افزایش بازده توان ترانسفورماتورها گردد.

 

pcb ترانسفورماتور مسطح مینیاتوری

طراحی پی سی بی های ضخیم

یکی از موضوعات حائز اهمیتی که باید در هنگام طراحی پی سی بی به آن توجه داشت، ظرفیت پردازش تولیدکنندگان پی سی بی است. در واقع، این موضوع بستگی به ماشین آلات موجود در خطوط پردازش دارد. ظرفیت های پردازشی پارامترهای خاصی را تعریف می کند که باعث ایجاد محدودیت برای ابعاد مجاز و فاصله بین اجزای آن ها می شود. به این پارامترها، پارامترهای DRC گفت می شود. این پارامترها با افزایش ضخامت فویل مس، افزایش پیدا می کنند.
برای طراحی پی سی بی های چند لایه نیاز است که توجه زیادی به سطح پر شدن مس در لایه های داخلی شود. اگر سطح پر شدن مس برای لایه های داخلی، به مقدار 105 میکرومتر و یا بیشتر باشد، می توانیم از لایه لایه شدن پی سی بی جلوگیری کنیم. به همین خاطر، توصیه می شود که انواع و تعداد مقادیر پی سی بی های ضخیم مسی، با کمک یک نرم افزار انتخاب شوند تا به طراحی چند لایه کمک نمایند.
پوشش گالوانیکی که بر روی پی سی بی های ضخیم قرار می گیرند و دارای لایه رسانایی با ضخامت بیش از 105 میکرومتر می باشند، نیاز به 40 تا 50 میکرومتر مس نسبت به لایه های نازک دارند. این لایه استحکام مکانیکی حفره های فلزی را بهبود می دهد، ولی یک عیب دارد. ممکن است که قطر نهایی را بیش از 0.1 میلی متر کاهش دهد.
یکی دیگر از موضوعاتی که برای استفاده از پی سی بی های ضخیم مس باید توجه توجه قرار گیرد، افزایش قابل توجه پی سی بی می باشد. چون در این حالت، یک لایه مقاوم برای لحیم کاری در نظر گرفته می شود؛ بنابراین، در این نوع پی سی بی، ضخامت نهایی حداقل 0.25 میلی متر بیشتر از ضخامت اصلی می باشد.

 

طراحی پی سی بی های ضخیم

نتیجه گیری

در این بخش ویژگی های پی سی های مس ضخیم، اصول طراحی، محدودیت های پردازش و زمینه کاربرد این پی سی بی ها را توضیح دادیم. این اطلاعات می توانند باعث کاهش هزینه های تولید در تابلوهای مدار چاپی باشند. انتخاب ضخامت نادرست مس می تواند عملکرد مجموعه مدار را تحت تاثیر قرار دهد. بنابراین، انتخاب ضخامت درست مس بسیار حائز اهمیت می باشد.آخرین مقالات
برچسب ها
قیمت مدار چاپی