مدار چاپی - سفارش و ساخت مدار چاپی | آریا مدار ارجمند
Inner Banner
امتیاز دهید :

الکترونیک

الکترونیک

الکترونیک چیست

در این مقاله باهم ببینیم الکترونیک چیست ؟الکترونیک مطالعه و استفاده از وسائل الکتریکی می باشد که با کنترل جریان الکترون ها یا ذرات باردار الکتریکی دیگر در اسبابی مانند لامپ خلا و نیمه هادی ها کار می کنند. مطالعه محض چنین موضوعاتی شاخه ای از فیزیک است، حال آن که طراحی و ساخت مدارهای الکتریکی جزئی از رشته های مهندسی برق والکترونیک،کامپیوتر می باشد.
سالهاست که واژه” الکترونیک” به طور مکرر در میان مردم استفاده می شود به طوریکه هر شخصی برداشت انفرادی خود را از این علم ویا موارد کاربردی آن مطرح می کند؛ اما به صورت کلی عمدتا تعاریف و برداشتهایی که از این واژه عنوان می شود کامل نبوده و برداشتهای ظاهری عملا نمی تواند اهمیت و نفوذ روز افزون الکترونیک را در ارتباط با صنایع گوناگون بیان کند.
“الکترونیک” به طیف گسترده ای از الکتریسیته اطلاق می شود که با حرکت الکترونها در انواع مدارات نیمه هادی سر و کار دارد. اختراع ICها سبب آن شده است که دگرگونی های فراوانی در این علم پدیدار گشته و سیستم های مدرن الکترونیکی از جمله مدارهای کنترل از راه دور، ماهواره های فضایی، رباتها و … را پدید آورد.

 

الکترونیک چیست

کاربرد الکترونیک

الکترونیک در حال حاضر الکترونیک کلید فتح شگفتیهای جهان است و با تمام علوم و فنون موجود به نحوی پیوند خورده است. از وسائل ساده خانگی تا پیچیده ترین تکنیک های فضایی همه جا صحبت از تکنولوژی فراگیر الکترونیکی است و امروز صنعت مدرن بدون الکترونیک و تکنولوژی های وابسته به آن عملا مطرود و از کار افتاده است.
پیشرفت علم الکترونیک و وسعت حوزه عملکرد آن امروز بر همگان روشن است. علاوه بر وسائل الکترونیکی از جمله دستگاههای مخابراتی مثل رادیو، تلویزیون، ضبط صوت و تصویر، انواع وسائل پزشکی، صنعتی، نظامی، در دیگر وسائل غیر الکترونیکی هم کمتر وسیله ای را می توان یافت که الکترونیک در آن دخالتی نکرده باشد. از جمله در اتومبیل و صنایع حمل و نقل، وسائل خانگی مثل ماشین لباسشوئی، جاروبرقی و امثال آن نقش الکترونیک بسیار فعال و جالب توجه شده است.
با توجه به این مختصر می توان نتیجه گرفت که امروزه، دیگر الکترونیک علم و یا تخصص ویژه افراد تحصیل کرده دانشگاهی و متخصصان این رشته نیست و بر همه افرادی که به نحوی با امور فنی درگیرند لازم است به فراخور حرفه خویش از این رشته اطلاعی داشته باشند. بسیاری از وسایلی که مردم امروزه معمولاً از آنها استفاده می کنند، دستگاه های الکترونیکی هستند. دستگاه های الکترونیکی از جریان الکتریکی برای کدگذاری، تجزیه و تحلیل یا انتقال اطلاعات استفاده می کنند. علاوه بر رایانه، آنها شامل تلفن های همراه، کنترل از راه دور تلویزیون، دستگاه های پخش DVD و CD و دوربین های دیجیتال هستند که فقط چند مورد از آنها را نام می بریم.

مدار الکترونیکی

در اینجا فقط روی قطعات الکترونیکی کامپیوتری تمرکز می کنیم. بیایید نگاهی دقیق به رایانه به عنوان نمونه ای از یک دستگاه الکترونیکی بیندازیم. رایانه شامل مدارهای مجتمع یا ریزتراشه ها است که از میلیون ها قطعه الکترونیکی کوچک و مدار چاپی های متعدد تشکیل شده است. اطلاعات در سیگنال های الکترونیکی دیجیتال کدگذاری می شوند. پالس های سریع ولتاژ جریان الکتریکی را خاموش و روشن می کند و باعث ایجاد رشته های طولانی 1 (جریان روشن) و 0 (جریان خاموش) می شود. 1 و 0 "حروف" کد هستند و تعداد زیادی از آنها مورد نیاز است. یک رقم (یا 0 یا 1) بیت نامیده می شود. هر گروه هشت رقمی یک بایت و یک میلیارد بایت گیگابایت نامیده می شود. از آنجا که مدارهای رایانه بسیار کوچک و نزدیک به هم هستند، رایانه می تواند بسیار سریع کار کند و قادر به انجام کارهای پیچیده در عین کوچک بودن باشد.
قسمت هایی از رایانه که سیگنال های دیجیتال را انتقال، پردازش یا ذخیره می کنند، در شکل زیر نشان داده شده و شرح داده شده است. آنها شامل CPU، هارد دیسک، ROM و RAM هستند. مادربرد تمام این قسمت های کامپیوتر را به هم متصل می کند.

 

مادربرد

 

بردهای با طرح های پیچیده که نیاز به فرآیندهای تخصصی دارند هزینه بیشتری برای تولید دارند.

توجه به این نکته ضروری است که محاسبه قیمت برد مدار چاپی به صورت دقیق مستلزم ارائه مشخصات کامل به سازنده است. این مشخصات معمولاً شامل جزئیاتی مانند ابعاد، تعداد لایه‌ها، ضخامت مس، نوع مواد، اندازه و تعداد سوراخ‌ها، پوشش نهایی، الزامات چاپ مدار چاپی، نیازهای آزمایش و مقدار  برد مدار چاپی مورد نظر است.

 

کارشناسان ما با مشاوره رایگان، به شما در محاسبه دقیق قیمت مدار چاپی PCB مورد نیازتان کمک می‌کنند. با ما تماس بگیرید 09022674343


آخرین مقالات