مدار چاپی - سفارش و ساخت مدار چاپی | آریا مدار ارجمند
آلتیوم دیزاینر یا پروتل
امتیاز دهید :

آلتیوم دیزاینر یا پروتل

آریا مدار ارجمند در طراحی و تولید مدار الکترونیک از آلتیوم استفاده می نماید بنابراین در این قسمت شما را با آن بیشتر آشنا می کنیم.

آلتیوم دیزاینر یا پروتل چیست؟

آلتیوم Altium یا آلتیوم دیزاینر یک نرم افزار بسیار مدرن و کم خطاست که در طراحی برد مدار چاپی یا همان PCB استفاده می شود. آلتیوم در واقع برای پیاده سازی شماتیک و بررسی مدارهای دیجیتالی به ویژه مدارهای آنالوگ به کار می رود. آلتیوم یکی از ابزارهای لازم برای توانمندسازی طراحان و ارتباط بهتر آنان با تامین کنندگان و تولیدکنندگان و در نتیجه تولید محصولات الکترونیکی سریعتر و کارآمدتر به شمار می رود. 
از نرم افزارهای بسیار مفید و پرکاربرد که در طراحی مدار و رشته برق و الکترونیک استفاده می گردد پروتل با Protel DXP است. این نرم افزار قدرتمند کار را به جهت داشتن آرکایو و قطعات متعدد و کامل آسوده می نماید. در واقع چگونگی عملکرد و شبیه سازی انواع طرح های الکترونیکی با این نرم افزار انجام می شود که اغلب به تولید برد مدار چاپی یا PCB و FPG منجر می گردد.
در طراحی بردهای مدار چاپی از نرم افزارهای متعددی استفاده می کنیم که هریک از آنها در قسمت مخصوص به خود طراحی را بهبود می بخشند. یکی از معدود نرم افزارهایی که توانست از طراحی تا تولید همگام با متخصصان باشد آلتیوم دیزاینر است که در سطح بین المللی از آن استفاده می گردد. باید بدانید که پروتل نام قدیمی آلتیوم دیزاینر است بنابراین صحبت هایی که در ادامه می شود شامل پروتل و آلتیوم می شود. 
Altium Designer مهندسان را قادر می سازد تا به دور از پیچیدگی های غیر ضروری با هر جنبه ای از فرایند طراحی لوازم الکترونیکی ارتباط برقرار کنند. بیش از 35 سال نوآوری و توسعه متمرکز بر محیط طراحی سبب شده که به راستی سیستمی یکپارچه را در اختیار کاربران قرار داده و آن را به پرکاربردترین نرم افزار طراحی PCB تبدیل کند.

مزیت آلتیوم چیست؟

آلتیوم پرکاربردترین و قابل اعتمادترین نرم افزار در زمینه طراحی برد مدار چاپی در سطح جهانی می باشد و مزیتی که سبب این موضوع شده این است که صرف نظر از اینکه چه سطحی از فناوری طراحی را ایجاد می کنید، آلتیوم دارای بهترین طراحی شماتیک و ابزارهای ضبط شماتیک برای وسایل الکترونیکی پیچیده را برای شما به ارمغان می آورد. بسیاری از کسانی که در زمینه ساخت برد مدار چاپی فعالیت می کنند حتما با این فشار از سوی مشتریان روبه رو شده اند که مجبور باشند در مدت زمان کوتاه کار را تحویل بدهند، اینجاست که آلتیوم سبب می شود که با اطمینان خاطر و با عملکردی بسیار عالی طراحی خود را انجام بدهید. برای تولیدکننده های حرفه ای استفاده از نرم افزار ضعیف می تواند به سرعت لطمه اساسی به برند وارد کند بنابراین استفاده از آلتیوم کاری بسیار صحیح است. آنچه احتیاج دارید نرم افزار طراحی پیشرفته و دقیق و یکپارچه است که همه این موارد را آلتیوم به ارمغان می آورد.

 

تجربه طراحی با آلتیوم دیزاینر

بی تردید بهترین نرم افزار طراحی مدار الکترونیکی برای طراحان حرفه ای PCB تا به امروز آلتیوم است. شاید برای طراحی یک برد ساده نیاز به نرم افزارهای پیچیده نداشته باشید اما همواره برای تکمیل یک برد با کیفیت و بی نقص به آلتیوم نیاز پیدا خواهید کرد. شما نمی خواهید نرم افزاری داشته باشید که طراحی یک برد پیچیده را برای شما دشوارتر کند شما به کمکی نیاز دارید که در کوتاه ترین زمان ممکن بهترین طرح را ارائه داده که بتوانید محصولی عالی تولید نمایید. تجربه کار با آلتیوم نه تنها خسته کننده نیست بلکه لذتبخش نیز هست.

 

تجربه طراحی با آلتیوم

ویرایشگر شماتیک آلتیوم دیزاینر

همه چیز با قسمت هایی در ویرایشگر شماتیک (نموداری برای نمایش عناصر یک سامانه‌) شروع شده و با انتخاب درست و به جای قطعات تکمیل خواهد شد. پنل Manufacturer Part Search و یک سیستم خودکار مدیریت همان چیزی است که به آن نیاز دارید. می توانید همه چیز را با تغییر و شخصی سازی قوانین طراحی تنظیم و کارها را مدیریت کنید.
پس از انتخاب اجزای شماتیک خود، ویژگی ضبط شماتیک آلتیوم دیزاینر در ویرایشگر شماتیک قابل دسترس می شود که کار را راحت تر می کند. همه چیز در یک برنامه واحد و در رابط کاربری آسان اتفاق می افتد. آلتیوم دیزاینر تمام ویژگی های طراحی شماتیک مورد نیاز شما را در کنار استفاده از ابزارهای چیدمان در سطح جهانی ارائه می دهد و باز هم تکرار می کنم صرف نظر از اینکه چه سطحی از تکنولوژی طراحی را ایجاد می کنید، آلتیوم دارای بهترین طراحی شماتیک و ابزارهای شماتیک ضبط برای وسایل الکترونیکی پیچیده است.

 

از ضبط شماتیک تا چیدمان های پیچیده الکترونیکی

نمودارهای مداری که در آلتیوم دیزاینر می سازید از این جهت منحصر به فرد هستند که دسترسی فوری را به همه اجزا به صورت شبیه سازی قدرتمند فراهم می نماید و شما کنترلی عالی بر قوانین طراحی خود دارید تمامی این ویژگی ها در محیط طراحی یکپارچه آلتیوم دیزاینر ساخته شده است. به بیانی ساده با استفاده از آلتیوم می توانید طرح‌های الکترونیکی پیچیده را بسازید و ارزیابی کنید.
هنگام ایجاد طرحواره، قوانین و محدودیت هایی را که برای طراحی خود می خواهید تعیین کنید و پس از طرح بندی با مشکلات زیاد دیگر نیازی به تغییر نیست.

 

آلتیوم دیزاینر آریا مدار

قوانین طراحی شماتیک با آلتیوم دیزاینر

رویکرد طرحواره ای و سلسله مراتبی به شما کمک می کند تا طرح جدید خود را منظم و منسجم نگه دارید. ببینید چگونه یک ویرایشگر شماتیک سلسله مراتبی طرح شما را منظم نگه می دارد. استفاده از ویرایشگر شماتیک در آلتیوم دیزاینر آسان است و با سایر ویژگی‌های مهم طراحی از جمله شبیه ساز SPICE و ویژگی ضبط شماتیک ادغام می شود. آلتیوم دیزاینر به شما کمک می کند که سازماندهی شده و کارآمد باشید.

ابزارهای چیدمان در بهترین نرم افزار طراحی مدار الکترونیکی | آلتیوم

هنگامی که طرح اولیه PCB خود را با ابزار ضبط شماتیک ایجاد می کنید، آلتیوم دیزاینر که دارای مجموعه ای از ویژگی ها و قابلیت های قرارگیری اجزا است، به ایجاد طرح برد مدار شما کمک می کند. آلتیوم دیزاینر طی سالها اصلاح و بهینه سازی شده است تا با ارائه ویژگی های مختلف مسیریابی به شما در جلوگیری از سردردهای مسیریابی پیچیده کمک کند. مسیریابی خودکار، مسیریابی تعاملی تمام اتوماتیک، براق و صاف کردن آثار و مجموعه ای از عملکردهای دیگر به شما کنترل سریع و موفقیت آمیز را می دهد؛ باید به ابزارهای مهم تجزیه و تحلیل و شبیه سازی دسترسی داشته باشید تا به ارزیابی طرح و چیدمان مدار خود کمک کنید. اگر می خواهید برد مدار شما در محیط مورد نظر خود عملکردی داشته باشد، باید شبیه سازی رفتار سیگنال را قبل و بعد از طرح بندی در برد مدار خود انجام دهید.
آلتیوم شامل شبیه سازهای قبل و بعد از طرح بندی است. در ویرایشگر شماتیک، یک شبیه ساز مبتنی بر SPICE خواهید یافت که به شما در بررسی عملکرد طراحی مدار و رفتار سیگنال کمک می کند. هنگامی که از ویژگی های شماتیک و طرح بندی برد مدار استفاده می کنید، می توانید شبیه سازی های یکپارچگی سیگنال را مستقیماً از داده های طراحی خود اجرا کنید؛ همچنین می توانید نحوه توزیع قدرت در اطراف برد خود را با آنالیزور شبکه تحویل قدرت PDNشبیه سازی کنید. برای این کارها نیازی به شبیه ساز خارجی ندارید و می توانید همه این ویژگی ها را در آلتیوم پیدا کنید.
به راحتی می توانید به ابزارهای شبیه سازی SPICE در ویرایشگر شماتیک آلتیوم دیزاینر دسترسی پیدا کنید. لازم نیست طرح خود را به یک ابزار شبیه سازی مدار خارجی ارسال کنید.

 

ابزارهای چیدمان در بهترین نرم افزار طراحی مدار الکترونیکی

تحول در صنعت الکترونیک با آلتیوم دیزاینر

آلتیوم دیزاینر نرم افزاری کاملا نوآورانه بود و انقلابی که در طراحی مدار چاپی ایجاد کرد را نمی توان نا دیده گرفت. در واقع می توان گفت که این نرم افزار در بازار امروز از هدفمندترین و پرقدرت ترین نرم افزارهای طراحی PCB به شمار می آید. خوشبختانه آلتیوم دیزاینر همواره در حال بروزرسانی است و قابلیت های متعددی از جمله مسیریاب خودکار و تنظیم طول مسیر مناسب، شبیه سازی مدار، تجزیه و تحلیل یکپارچگی سیگنال و... آن را بهتر و بهتر کرده اند.

وقتی از منوی استارت ویندوز All Programs > Altium Designer را برای اجرای Altium Designer انتخاب می کنید، در واقع DXP.EXE را راه اندازی می کنید. پلت فرم DXP زیربنای آلتیوم دیزاینر است و از هر کدام از ویرایشگرهایی که برای ایجاد طرح خود استفاده می کنید، پشتیبانی می کند.

در اینجا نگاهی خلاصه می کنیم بر چگونگی کار با آلتیوم دیزاینر:

آموزش کار با آلتیوم دیزاینر

1-برای کار با آلتیوم دیزاینر، قدم اول ساخت پروژه جدید است. برای ساخت پروژه جدید از منوی اصلی این مسیر را طی کنید: select File > New > Project > PCB Project

 

آموزش کار با آلتیوم دیزاینر

2- در مرحله بعد بهفایل برگردید و یک شماتیک بسازید به این صورت:  Back to the File, select New > Schematic

 

طراحی شماتیک با آلتیوم دیزاینر

3- به فایل برگردید و یک PCB ایجاد کنید:  Back to the File again, select New > PCB

 

مراحل ساخت پروژه در آلتیوم دیزاینر

4- برای سیو یا ذخیره کردن پروژه آلتیوم دیزاینر ، کافیست مسیر رو به رو را پیش بروید و فایل را جایی که می خواهید در سیستم خود ذخیره کنید: right-click PCB Project1 > Save Project As

 

مراحل سیو کار در آلتیوم دیزاینر

 

آخرین مقالات